Rodzinny Dom Pomocy dla osób niepełnosprawnych

1 czerwca rozpocznie działalność pierwszy w Łodzi Rodzinny Dom Pomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.  W placówce zamieszka czworo młodych ludzi, którzy kończą edukację w ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Stan zdrowia czworga młodych ludzi  sprawia, że nie są oni zdolni do samodzielnego życia, ale ze względu na młody wiek i rodzaj niepełnosprawności nie kwalifikują się do zamieszkania w Domu Pomocy Społecznej. Dlatego też Rodzinny Dom Pomocy, który powstał w domu jednorodzinnym, jest dla nich optymalnym miejscem do życia. Młodzież będzie miała do dyspozycji pokoje sypialne, pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Zamieszkają z opiekunami, którzy będą im pomagać w codziennych czynnościach, a także prowadzić z nimi zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne.

Rodzinne Domy Pomocy są przeznaczone dla osób wymagających całodobowej opieki  z powodu niepełnosprawności lub wieku. To alternatywa dla Domów Pomocy Społecznej, ale w Rodzinnym Domu Pomocy może zamieszkać maksymalnie osiem osób. Placówka jest finansowana z budżetu miasta, podopieczni – podobnie jak w przypadku Domów Pomocy Społecznej – dopłacają 70 procent swoich dochodów.

W Łodzi dotychczas nie było Rodzinnych Domów Pomocy, otwierany właśnie jest pierwszym, ale zapewne nie ostatnim. Jeśli taka forma opieki nad  osobami wymagającymi wsparcia się sprawdzi – będą otwierane kolejne tego rodzaju placówki.

OGŁOSZENIA

Books!